Bratislava a okolie
+421 905 60 90 69
koucvladimir@gmail.com

Ako mať rád emócie ženy ?​


Ako mať rád emócie ženy ?

Od svojho známeho som dostal otázku : Ako mať rád emócie ženy ?

Veľmi sa ich snaží zvládnuť, no nedarí sa mu to, začne to v ňom vrieť, uzavrie sa do seba, nekomunikuje, je protivný a nepríjemný. Čo teda s tým ?

Z môjho uhlu pohľadu, je však skôr potreba si odpovedať, z akého dôvodu ich potrebuješ mať rád ? Vnímam, že pre nás mužov je to veľká neznáma, a je preto dôležité ich prijať a rešpektovať. Jej emócie nie sú o tebe, ale o jej vzorcoch správania z detstva či presvedčeniach o živote, to čo videla, zažila, a ako by to podla nej malo fungovať vo vašom vzťahu. Vždy sa však naráža na to, že aj druhý partner, teda ty, máš z detstva nejaké predstavy ako by to malo vo vzťahu vyzerať, veď máš kopec vzorcov ako sa má správať muž, či žena vo vzťahu, ako reagovať na rôzne situácie. Tie vzorce správania väčšinou nie sú naše , ale našich rodičov, rodiny, priatelov či okolia , kde sme vyrastali. My sme ich však prevzali a následne vyžadujeme ich dodržiavanie aj od toho druhého partnera, aj keď ako som už vyššie písal, ten má riadne naložené, tích svojich programov. Tým, že sa nevedome držíme určitých vzorcov správania, fungujeme ako automaty. Robíme a správame sa tak, ako vlastne ani nechceme. Radi ukazujeme prstom na druhých a viníme ich za to, čo sa nám deje. Nechceme mať žiadnu zodpovednosť, a môžeme sa ľutovať, byť tou obeťou, ktorej celý svet, či partner ubližuje, môžeme sa uzatvárať, ignorovať, pohŕdať, nenávidieť, hnevať sa, či byť agresívny na druhých a vedieť si to ospravedlniť, prečo sa tak správame.

Po pochopení určitých súvislostí, zistíme, že do života sme si pritiahli presne takého človeka, rodiča, partnera, priatela, ktorý nám zrkadlí tieto naše vzorce a predstavy a vlastne nám pomáha, aby sme ich uvideli, mohli s nimi pracovať, zmeniť ich. Takže by sme mali byť tým, ktorí nám to zrkadlia, veľmi vďačný, za všetko, čo nám prinášajú, či je to poznanie radosti, šťastia, ale aj bolesti a utrpenia. Lebo práve vtedy môžeme pracovať na svojom sebapoznávaní a ako ľudská bytosť rásť k väčšej dokonalosti a šťastiu, čo je vlastne naším zmyslom života.

Čo teda urobiť, aby muž ustál emócie ženy ?V prvom rade by sa mal človek pozrieť do svojho vnútra, opýtať sa sám seba, z akého dôvodu mi to vadí, čo je za tým, že sa uzatváram do seba alebo utekám od nich ? Je veľmi pravdepodobné, že v detstve cca do 6 rokov, si mohol zažiť situácie, keď tvoja mama, alebo iná velmi blízka žena, napr. tvoja teta či učitelka v škôlke, nezvládla nejakú situáciu a emočne vybuchla (napr. hnev, plač), čo mohlo v tebe spustiť obrovský strach zo žien, voči ženskej energii a ich emóciám. Veď mama bola pre teba ako malého chlapca bohyňa, a keď sa hnevala na teba či vybuchla alebo plakala, je veľmi pravdepodobné, že sa spustil v tebe koreňový vzorec ,,pocit viny,, . Ako malé dieťa si sa pýtal sám seba, čo som urobil, že sa na mňa tak veľmi hnevá ? Nerozumel si tomu. Zlyhal som a preto som bol odmietnutý ? Objavil sa u teba strach zo zlyhania a odmietnutia. Vyhodnotil si si, že keď som ,,dobrým chlapcom,, , mama sa nehnevá, vtedy ma miluje. Začal si robiť všetko preto, aby si všetkým vyhovel, jednoducho bol perfektný a nerobil chyby.

Čo to pravdepodobne dnes spôsobuje v tvojom správaní ? Keďže tvoje podvedomie nechce už zažívať pocit viny, utekáš pred manželkinými emóciami, odmietaš ich, vadia ti, nakolko je za tým strach, že znova zlyháš, a budeš ňou odmietnutý, ako tolkokrát predtým. Je potrebné si uvedomiť, že už nie si malý chlapec, ktorý má strach, máš právo robiť chyby a teda aj občas zlyhať, manželka nie je tvoja matka, ktorá zažíva ten príval emócií, ale je to tvoja žena, ktorá túži mať pri sebe muža, ktorý to s ňou vydrží a ustojí všetky jej emočné fázy.

Ako to teda otočiť ? Jedna z možností je, začať meditovať, ponárať sa do svojho stredu, kde si začneš uvedomovať svoju hodnotu akú máš, zvýšiš si svoju sebadôveru a sebaúctu , a tým pádom vieš, že zvládneš čokoľvek. Môžeš to zobrať ako výzvu pre teba ako muža , že to dokážeš, a že to ustojíš a vytvoríš bezpečný prístav pre ňu, kde sa môže v svojich emóciach rozliať. V podstate je to celé o bytí, o zotrvaní v tej situácii s manželkou, keď sa prejavia, a explodujú jej emócie. Stačí jej tvoja prítomnosť, aby ťa cítila, vnímala tvoju podporu a pochopenie, a ona si vtedy uvedomuje tvoju mužskú silu, že si pre ňu skala, jej oporný bod, o ktorý sa môže kedykolvek oprieť.

Ako príklad ti opíšem dve situácie, kde som zažil veľmi silné ženské emócie, a ako som ich ustál.

Prvá, tak 3 mesiace dozadu, bola s mojou sestrou, keď ako rozvedená matka 2 dospelých detí (dcéra 25 a syn 22 rokov) , zo dňa na deň, stratila svojho milovaného syna pri autonehode. Behom sekundy. Obdobie asi 1 mesiaca bolo veľmi náročné, prípravy na pohreb, vybavovačky po úradoch, pohreb, stav sestry a jej dcéry. Pýtal som sa seba, ako môžem pomôcť ? Bola to súčasná záplava emócií smútku, plaču, bolesti mojej manželky, sestry, dcéry, netere, mami. Čo s tými emóciami ? Sám som si to so synovcom, ktorý mi bol ako druhý syn, musel dať do poriadku. Zistil som však, že netreba nič riešiť, stačí tam len pri nich byť, stáť, aby sa mohli o mňa kedykoľvek oprieť, ak to potrebujú.

Druhá situácia , tak 9 mesiacov dozadu, bola o dosť náročnejšia. Moja sestra sa rozhádala s mojou ženou, z môjho pohľadu za absolútne nezmyselnú a ľahko riešiteľnú vec, avšak pre ne asi veľmi dôležitú, nakolko sa niekoľko mesiacov nestretávali, nekomunikovali. A tým pádom aj celá rodina. Snažil som sa s každou z nich o tom rozprávať, no ani jedna to nechcela riešiť, boli uzavreté a nahnevané. Nakoniec som sa rozhodol zorganizovať stretnutie, aj keď som riskoval ich nevôlu a hnev. Podarilo sa mi presvedčiť sestru, aby prišla ku nám a my traja sa o tom porozprávali a skúsili nájsť riešenie súčasnej situácie. Sestra prišla, sadli sme si všetci 3 na terasu a rozprávali sme sa o situácii. Úprimne poviem, že to bola jedna z najsilnejších emočných situácií, aké som kedy zažil. Bola to ako explózia 2 atómových bômb. Nikdy by som netušil, čo všetko si vedia 2 ženy vyrozprávať a vykričať, následne aj vyplakať, pre mňa za 1 vec, no pre ne tam bolo samozrejme ďaľších ,,xy,, vecí. Celé to trvalo cca 4 hodiny, striedali sa tam všetky druhy emócií. Celú dobu som tam bol s nimi, počúval ich, ukľudňoval, jednu i druhú stranu, kládol otázky, vysvetľoval. Boli chvíle, keď som musel zvýšiť hlas, a ku koncu, keď emócie eskalovali, boli na vrchole, som tresol päsťou do stola, a na obe som musel skríknuť, aby sa už spamätali , a keď tak po sebe kričia, nech sú radšej ticho. A vtedy zavládlo ticho. Cca 15 min, nikto neprehovoril, to ticho bolo ťaživé až bolestivé. Potom sa niečo stalo, dnes to vnímam ako malý zázrak, zrazu začali spolu rozprávať, objavili sa u nich slzy, a nakoniec prišlo k ich objatiu. Dnes je ten vzťah príjemný a pohodový, a verím, že možno raz budú aj dobrými priateľkami . To, akú emočnú búrku som zažíval u toho ja, a aké strachy som u seba vnímal ja, sa ťažko vysvetluje. Viem však, že ten pocit súčasne so slzami v očiach, ktorý som mal, keď sa nakoniec udobrili, objali, bol neopísateľný a nezabudnuteľný.

Na záver uvediem ešte jednu špecifickú situáciu, keď je stav vášho rozhovoru ťažko udržatelný, a prechádza do kričania, agresivity, vyhrážok a vnímaš, že by si sa mohol ty neovládnuť. Z vlastnej skúsenosti viem, že je lepšie to zastaviť, a povedať manželke, že dnes to zastavuješ, a zajtra môžete v rozhovore pokračovať. Dôvodom je neudržatelný emočný stav v tebe, a keďže ju miluješ, v žiadnom prípade nechceš povedať alebo urobiťniečo, čim by si jej ublížil. Niektorým ženám sa to možno nebude páčiť, ale pokiaľ to robíš s láskou a pre Váš vzťah, veríš si, po čase sa na to pozrú z iného uhlu, a uvidia tam tvoju silu a že si ju tým vlastne chránil, aj keď v prvom momente, to môže vyhodnotiť ona ako útek. Dôležité však je, aby si ten rozhovor na druhý deň začal a tak dodržal, čo si sľúbil, tj.stál si za svojím slovom a zbabelo sa na to nevykašlal. Je veľmi pravdepodobné, že žena by to brala ako tvoje zlyhanie a tvoju slabosť, čím by si jej dal priestor na pohŕdanie tebou.